• Muhammed Yerdelen 0541 746 4205
  • tadiatcim@gmail.com

Çeşme Tadilat

Çeşme Tadilat

Tadilat işi bir komşu çemberi içinde geliştirir. Çünkü bu ülkede birçok yer, hani yüzde doksandan fazlası olan yer, hala feodal kurallar içerisinde yaşamaktadır. Çok zorda kalınmadıkça, profesyonel olandan ziyade samimi olan, bizden olan kabul edilir. Tadilat işi, bir tamirat işi, bir marangozluk işi gibi mahallidir. Çünkü geometrisinin içinde bir ”evde misafir olma, edilme hali” vardır.

Evinize gelen tadilatçıya soğuk bir şeyler koymak ya da yemek yapmak da bu geleneğin bir parçasıdır. Sonuç olarak bir tadilatçı çok kazanmak istiyorsa insan ilişkilerine dikkat edecek. Bu işteki profesyonellik oranı tanınmak ile, samimi olmakla kurulur. Sizin tadilat dükkanınızın önünden geçen bir tanıdık sima, ”sahi ben bizim tadilat işini neden şu kişiye yaptırmıyorum” diyerek dükkanınızdan içeri girmeli.

Bir tadilatçı olarak reklama falan para verme gibi bir durumunuz da olmadığına göre ve olamayacağına göre kendi reklamınızı insani ilişkiler üzerinden yapmalı ve lanse etmelisiniz.

Tadilat İşinin Zorlukları Nelerdir? 

Yenileme işinde külfet niteliği taşıyan en büyük zorluk hiç kuşku yok ki yaptığın işin sonunda beğenilmemesi, takdir edilmemesidir. Ev sahiplerinin genelde karıları tadilat yapılan eşyaların ve odaların tamamına şöyle bir bakar: ”İyi de biz böyle istememiştik ki” diye bir giriş yapıp 10 dakika şikayet cümleleri kurarlar. Duvarı boyamışsınızdır mesela. Hem de onların tam istediği renkte. Yoo, bizim istediğimiz renk bu değildi diye çıkışırlar.

Bu da sizin işinizden nefret etmenize neden olabilir. Hem saatlerce çalışıp tadilat yapıyorum, hem de üç kuruş kazanıp üstüne bir de ağız kokusu çekiyorum diyebilirsiniz. Tabi bu biraz da birlikte iş yapacağınız insanların kalitesine bağlı olarak değişecektir.

Bunun dışında bazı zamanlar uzun mesai saatleri sizi bekliyor olacak. İstenilen sürede tadilatın bitmesi için yaptığınız çalışmalar bazen 10 saati, 12 saati geçecektir. Fiziki yorgunluk sizi biraz zora sokabilir. Ama yine de yılların deneyimi ve eminliğiyle her işin altından kalkmak yine sizin elinizde olacaktır.

admin

Mesajınızı bırakın